Basın derneklerinden güç birliği kararı

İstanbul merkezli, Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği, Bağımsız Medya Gazeteciler Derneği ve Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği üyesi gazeteciler kahvaltıda buluştu.

Basın derneklerinden güç birliği kararı
12 Mart 2024 - 23:08

İstanbul merkezli Basın Dernekleri Başkanlarının çağrısı üzerine Yerel Basında yaşanan ekonomik sosyal sorunlar, Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği Konferans salonunda yapılan kahvaltılı toplantıda masaya yatırıldı.

Son yıllarda Büyükşehirlerde yayın yapan yerel medya artan maliyetler ve basın kanununda yapılan değişiklerin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle sıkıntıların aşılması için Basın Dernek Başkalarının yaptığı çağrı üzerine gazeteciler kahvaltıda buluştu.

Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği Başkanı Yaşar Kaba, Bağımsız Medya ve Gazeteciler Derneği Başkanı Ufuk Bulut ve Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Yılmaz gerçekleşen toplantıda sektörün ve gazetecilerin sorunları hakkında görüşlerini açıkladı.

Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği Konferans salonunda gerçekleşen kahvaltılı toplantıya BİK Denetmeni usta gazeteci Erhan Bağcı da katılan diğer usta gazeteciler ile birlikte çözüm önerilerini sıraladı.

Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği Başkanı Yaşar Kaba moderatörlüğünde yapılan toplantıda önemli kararlar alındı. 

Tüm katılımcıların görüşlerinin alındığı toplantıda alınan en önemli karar ise güç birliği yapma ve dayanışma kararı oldu. Üç derneğin yerel gazetecilerin sorunların aşılması için birlikte çalışmaya devam etme kararı da yinelendi. 

Ayrıca diğer basın derneklerinin de çalışmalara katılması için davet edilmesi yönünde görüş birliğine varıldı. Seçim nedeniyle katılamayan üyeler ise alınan kararlara katılacaklarını bildirdiler.

GASSOPDER Merkezinde düzenlenen kahvaltılı toplantıya katılan gazeteciler arasında;

Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Danışma Kurulu Başkanı ve BİK Denetmeni Erhan Bağcı, Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği Başkanı Yaşar Kaba, Bağımsız Medya ve Gazeteciler Derneği Başkanı Ufuk Bulut, Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Yılmaz, Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkan Vekili Özner Berber, Bizimyaka İstanbul Yasemin Canan, Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Hikmet Aydoğan, Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Oya Kemah, GASSOPDER üyesi Şükrü Disanlı, Sanat Magazin Harika Ören, Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Nimet Kartal, GASSOPDER Yönetim Kurulu Üyesi Perihan Koca, GASSOPDER üyesi Deniz Dalgın, GASSOPDER üyesi Ahmet Kaplan, Bi taraf Haber Mesut Solak, TürkHaber Magazin Habib Aytekin, GASSOPDER Genel Sekreteri Emine Tuğba Karaduman, GASSOPDER Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Bal, GASSOPDER Başkanvekili Haluk Kaşıkcı’da bulundu.

Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği Başkanı Yaşar Kaba, Bağımsız Medya ve Gazeteciler Derneği Başkanı Ufuk Bulut ve Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Yılmaz’ın çağrısı üzerine 7 Mart 2024 Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Dernek (GASSOPDER) Merkezinde, Gazeteci Hasan Tahsin Konferans Salonunda Yaşar Kaba moderatörlüğünde basın sektöründe yaşanan sıkıntılar ve çözümleri üzerine yapılan toplantıda; “Ömrünü gazeteciliğe adayan arkadaşlarımız; yağmurda kışta karda yılmadan yaşadığımız kentin sorunlarını dile getirirken mazlumunda sesi olmaya çalıştık. Kenti yönetenlerin ve kente yaşayanların gözü kulağı olduk, daha iyi hizmet üretmesini sağlamaya çalıştık işlerine geldiğinde gazeteci olduk işlerine gelmediğinde ise yok sayıldık. Yaşanan bu sıkıntılar sektörü bitirme noktasına getirdi. Gençlere gelecek vadetmiyoruz. Halbuki yerel bu günleri gelecek kuşaklara aktarılırken bir yandan da önemli yazarların ve gazetecilerin yetiştiği bir alan, biz gelecekten vaz mı geçeceğiz, tatbikî geçmeyeceğiz bizler zor günlerin insanlarıyız. Bu cendereden bir çıkış yolu bulacağız ama siyasetin ve siyasetçinin duyarsızlığını unutmayacağız” söylemi üzerine koltuklarımızda oturup birilerinin merhametini bekleme lüksümüz olmaz üç dermek olarak çalışmalara başladık. Elbette bir çıkış yolu var. Bu çıkışı bulmakta kararlıyız” ortak açıklaması yapıldı.

Önemli çözüm önerilerinin sunulduğu toplantıda, çalışmalara ramazandan sonra devam etmek üzere toplantı bir sonuç bildirisi ile sonlandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum