Çalışan Gazeteciler Bayramı Kutlandı

Merkezi Üsküdar’ da bulunan Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği (GASSOPDER), Çalışan Gazeteciler bayramı dolayısı ile Atatürk Anıtına Çelenk bıraktı, ilk Lokalinin açılışını yaptı, ardından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde yaptığı etkinlikte yılın gazetecilerine plaketlerini takdim etti.

Çalışan Gazeteciler Bayramı Kutlandı
14 Şubat 2021 - 00:00 - Güncelleme: 14 Şubat 2021 - 21:04

İSTANBUL - 10 Ocak 1961de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür "Çalışan gazeteciler bayramı" olarak kabul edilen fakat 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra bu hakların bir kısmının geri alınması üzerine "10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak kutlanmaya başladı.

Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Merkezi Üsküdar’ da bulunan Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği (GASSOPDER)Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kaba, dernek yönetim kurulu ve üyelerinin, Üsküdar Şemşipaşa Atatürk Anıtına çelenk bırakması ile başladı.

Dernek ilk Lokalini Üyelerinin hizmetine açtı.

Atatürk Anıtına çelenk bırakıldıktan sonra topluca Selamiali Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No: 42/C bulunan dernek Lokalinin açılış kurdelesini dernek başkanı Yaşar Kaba, Harman Folklor Kulübü Bülent Uzun, Lokal Müdürü Halit Recai Ürkün alkışlar eşliğinde birlikte kestiler.
Açılışa üyelerin yan sıra CHP Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Şükrü Eğin, Üsküdar Ak Parti
Tanıtım Medya Başkanı Ukbe Fercad Haksal, Basın tanıtımdan Murat İlter katılırken, Üsküdar Ak Parti İlçe Başkanı Halit Hızır çiçek gönderdi..

“Özgürlük Nefestir”

Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilkini geçen yıl gerçekleştirdiği “Özgürlük Nefestir” etkinliğinin ikincisini Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.

Saat 13.00 te Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde başlayan etkinlik Sibel Dinç’ in Sunumuyla öldürülen gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı slayt eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı, ardından Uğur Mumcu’nun özlü sözleri ve fotoğrafları Selda Bağcan’ ın Uğurlar olsun ağıtı ile başladı.

Harman folklor Kulübü’ nün Artvin, Hatay, Üsküp, Mardin yöresi halk oyunlarının gösterisi büyük bir beğeni ile izlendi. Çalışamayan gazeteciler gününü kutluyoruz.

Dernek faaliyetlerinin yer aldığı slayt gösterisinin ardından günün önemi ve anlamı hakkında bir konuşma yapan, Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Dernek Başkanı Yaşar Kaba Konuşmasında “Bu güzel günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ediyoruz, Bu gün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, ancak biz bu gün çalışamayan gazeteciler gününü kutluyoruz.

Basın özgürlüğünde 177 ülke arasında 154. Sırada oluşumuz başka söze gerek bırakıyor mu? İstanbul’ da 10 yakın meslek derneğimiz var. Yönetime gelen arkadaşlarımız yerelde, düğmelerini ilikleyip belediye başkanlarını ziyaret ediyor. Siz bu güne kadar hiçbir belediye başkanının bir derneğimizi ziyaret ettiğini duydunuz mu? Ama bir köy derneği olsak kırk kez ziyaret edilirdik. Bunu köy derneklerini küçümseme anlamında söylemiyorum. Onlar gerçekten çok özel bir görevi yerine getiriyorlar. Yörelerinden kopmak zorunda kalan, büyükşehirlerde hemşerileriyle bir araya gelerek binlerce yılın birikimi olan kültürlerini yaşatma çabası içindeler. Tabi bu işlevin dışına çıkanları buna dahil etmiyorum. Demem şu ki ömrünü halkın haber alma özgürlüğüne adamış meslektaşlarımızın yok sayılmasıdır, burada biz nerede hata yapıyoruz diye de düşünmeliyiz. Biz dernek olarak farklı bir yapılanmayı seçtik, biz proje derneğiyiz, meslek grubumuzun dışında yurttaşlarımızın her meslekten her kesimden arkadaşlarımızın yer aldığı bir yapıyız. Birlikte neler yapabilirizle yola çıktık şu ana kadar 
birlikte güzel işler başardık, başarmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımız bir araya gelerek güzel bir dayanışma gösterdiler, onların çabasıyla bu gün Üsküdar da ilk Lokalimizi hizmete açtık, arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Bu gün burada bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan çok değerli sanatçılarımız var sizleri onlarla baş başa bırakıyorum” dedi.

Üsküdar belediye Meclisi Başkan Vekili Esat Kalay yaptığı konuşmada “ Yaptığınız işin zorluklarını bilen bir arkadaşınızım, bende kurucusu olduğum bir gazetede 5 yıl görev yaptım, çok özel bir görevi yerine getiriyorsunuz, doğru haber ana ilke olmalıdır. Dernek Başkanımızın mesajını aldım en kısa sürede derneğinizi ziyaret edeceğiz, bu güzel gününüzü yürekten kutluyorum” dedi.

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’ in de bir konuşma yaptığı etkinlikte Güler” Basın Mensubu arkadaşlarımın bu güzel günü kutluyorum, sevgi ve kardeşliğin önemini en çok bu toprakların insanları bilir, her ne kadar zorluklarımız olsa da bu zorlukları yine sevgi, saygı ve kardeşlikle aşabiliriz, bu üç kelime insan olmanın da en önemli kavramlarındır” dedi.

Üsküdar Kaymakamı konuşmasının ardından Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneğinin Üsküdar İcadiye Mahalle Muhtarı Önder Elbir’ in görevinde 25 yıl mahallesine yaptığı hizmetlerden dolayı verdiği Plaketi, dernek başkanı Yaşar Kaba ile birlikte takdim etti. Ünal Taşlık’ ın güzel Türkülerinin ardından, dernek tarafından yılın gazetecileri plaketleri verildi.

Ulusal Yazılı basında Yılmaz Özdil’ in Çetin Ünsalan’ a Plaketini dernek başkanı Yaşar Kaba, takdim ederken, Ekonomi gazeteciliğinde Ulusal Kanal Ekopolitik yapımcısı Çetin Ünsanal’ ın Plaketini Usta Gazeteci Şükrü Disanlı ve dernek başkanı Yaşar Kaba, Yerel Basında İstanbul Kartal merkezli yayın yapan Nergiz Süslü’ Üsküdar belediye Meclis Başkan vekili Esat Kalay, dernek başkanı Yaşar Kaba, Yerel Basında "Kurbağalıdere Patladı" ve "Kaçak Sigaraların Topluma Zararı" temalı haberleri öne çıkan İstanbul Kadıköy merkezli yayın yapan Kadıköy Life ve AnadoluYakası muhabiri Adem Giden’ in Plaketini Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti başkanı Aytekin Yaşar, Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Dernek Başkanı Yaşar Kaba birlikte takdim ettiler.

Plaket sunumlarının ardından sahne alan Talip Aslan sazıyla sözüyle Anadolu ezgilerini seslendirdi.
Sanatçı Elif Dikmen’ in söylediği halk Türkülerine Talip Aslan sazıyla eşlik etti.

Bu yıl projede, Anadolu Ozanlarını yaşatma projesi Aşık Şeref Taşlıova için Beykoz Belediyesi ile birlikte anma etkinliği yapan Terlan Ajansın sahibi Terlan Kaya yılın Ödülünün sahibi oldu.

Terlan Kaya’ nın Plaketini Aşık Metin Bulutlu, Gazeteci Şükrü Disanlı, Yaşar Kaba birlikte
verdiler.

Aşık Metin Bulutlu’ nunda sahne aldığı etkinlik, Aydın Sarumsak’ ın kemençe kursiyerlerinin kemençe ve horonuyla son buldu.


Etkinliğiye katılımları ile destek veren sanatçılara da birer teşekkür plaketi verildi. Talip Aslan’ a Gazeteci Yasemin Eryıldız, Elif Dikmen’ e Gazeteci Tamer Aydemir, takdim ettiler.
Etkinlik katılımcıların büyük beğenisini aldı.
Haber: Adem Sercan Kaba
Fotoğraflar: Adem Sercan Kaba, Nimet Kartal, Adem Giden
Tarh: 20.01.2016  İSTANBUL FLAŞ


YORUMLAR

  • 0 Yorum